whatsapp

whatsapp
Anasayfa Uygulama Spreyman Poliüretan Isı Yalıtımı Spreyman Poliüretan Köpük Nedir?

Spreyman Poliüretan Köpük Nedir?

1937 yılına gelindiğinde Alman bilim insanı Otto Bayer büyük bir keşfe imza atarak poliüretan köpüğü icat etmiştir . O günden bugüne poliüretan köpük otomotiv sektöründen uzaya , ayakkabıdan mobilyaya kadar hayatımızın her alanında kullanılan ekonomik ve efektif bir ürün olmuştur ve olamayada devam etmektedir .Poliüretan köpük hücre yapısına göre kapalı ve açık hücreli olarak ikiye ayrılmaktadır. Kapalı hücreli poliüretan köpük ısı yalıtımında , açık hücreli poliüretan köpük ise genel olarak ses yalıtımında kullanılmaktadır. 
 Poliüretan düzgün bir köpük yapısına sahip olmakla birlikte yapısındaki hücrelerin %90-95’i ( kapalı hücreli poliüretan köpük )  kapalıdır. Bu sebeple poliüretan köpüğün ısı tutuculuğu mükemmeldir. Yalıtım malzemeleri arasında ısı iletkenlik katsayısı ( λ = 0,019 – 0,025 W/mK) en düşün olan ürün sprey poliüretan köpüktür.  
Yüksek boyutsal kararlılığa sahip olan poliüretan köpük , -40 ile +150 ⁰C arasında hiçbir genleşme göstermez ve her türlü yüzeye çok güçlü şekilde yapışır.  
Poliüretan köpük uzun ömürlü bir yalıtım ürünüdür . Uygulama sonrası ilk 15 yılda %10 , 30 yılda %15 oranında ısı iletkenliğinde kayıplar yaşanır. İletkenlik katsayısı λ=0,027-0,030 W/mK değerinde yükselir.  
Poliüretan köpük bakteri üretmez , çürümez , koku yapmaz , toz parçacıklarını üzerinde toplama eğiliminde değildir ,solunum yolları rahatsızlıklarını tetikleyen formaldehit içermez ve böcekler için uygun yuvalama ortamı oluşturmaz .  
Spreyman sprey poliüretan köpük  B2 (DIN 4102 standartlarına göre ) yanmazlık seviyesine sahiptir.

Usta Kulübü