whatsapp

whatsapp
Anasayfa Uygulama KÖSTER Su Yalıtım Uygulamalarımız Teras Su Yalıtımı ( Şap Alt )

KÖSTER Su Yalıtım Uygulamalarımız

İLETİŞİM BİLGİLERİ

  • Soğanlık Yeni Mahalle, Mimar Sinan Cd. No:59/A, 34880 Kartal/İstanbul
  • 444 2 959

HIZLI İLETİŞİM FORMU

Teras Su Yalıtımı ( Şap Alt )

ALMAN Bitümü KÖSTER Deuxan 2K

KÖSTER Deuxan 2K kauçuk bitüm esaslı çift bileşenli ( 24 kg sıvı ve 8 kg toz ) bir su yalıtımı ürünüdür. Özellikle temel,perde ve şap altı teras yalıtımında kullanılan KÖSTER Deuxan 2K sürülerek  veya püskürtülerek uygulandığı yüzeyde ekyersiz ve elastik bir su yalıtımı katmanı oluşturur. Uygulandıktan kısa süre sonra yağmur suyuna dayanımlı hale gelen KÖSTER Deuxan 2K agresif yer altı sularından ve mikroorganizmalardan etkilenmez. 

KÖSTER Deuxan 2K bitüm esaslı olmasına rağmen yatayda kullanılabilen  ve sürekli su temasına uygun nadir ürünlerdendir. 

Yapılan uygulama şu şekildedir;

1- Zemin Hazırlığı ,

Zeminde bulunan demir filizler 2,5 cm betonun içerisinde kalacak şekilde kesilir ve tamiratları KÖSTER Repamor yapısal tamir harcı ile yapılır. Bu uygulamada amaç pas payı bırakarak pasın yalıtım katmanına ulaşma süresini uzatmaktır. 2,5 cm derinlik yaklaşık olarak 50 yıl boyunca su yalıtımı katmanını korozyondan korur.

Ardından tüm yatay ve düşey kesitlerde balık sırtı pah oluşturulur. Çatlama riski görülen alanlarda donatı filesi takviye edilerek tamiratı KÖSTER Repamor yapısal tamir harcı ile yapıldı.

2- Astar Uygulaması

Uygulamaya öncelikle KÖSTER Deuxan 2K sıvı bileşeninin 1/10 oranında inceltilerek astar oluşturulması ve uygulama yüzeyinin astarlanması ile başlanıldı. Astar kuruduktan sonra KÖSTER Deuxan 2K sıvı ve toz bileşeni karıştırılarak hazırlandı ve uygulama kolaylığı açısından önce parapetler dönüldü ,bu işlem sırasında tüm yatay ve düşey kesitlerde KÖSTER Super Fleece pah bandı kullanıldı. Kullanılan pah bandı likit ürünlerle uyumludur. Ürünü kendi içerisine emerek bütünleşir, yüksek gerilme ve esneme yeteneği olan bu pah bandı sayesinde köşe noktalardaki oynamalar veya hareket sebebi ile oluşabilecek su yalıtımı zaafiyeti minimize edilir.

3- 1. Kat Uygulama

Parapetlere yapılan uygulamanın ardından tüm zemin KÖSTER Deuxan 2K ile ( 55 gr donatı filesi takviyeli ) tekniğine uygun şekilde sürülür. Birinci kat uygulama aşamasında henüz ürün kurumadan ısılağı ıslağına ürün üzerine serilerek uygulama yapılır ve kurumaya bırakılır. 

4- 2. Kat Uygulama

Kuruma süresi beklendikten sonra KÖSTER Deuxan 2K tekniğine uygun şekilde tüm yüzeye sürülerek uygulanır ve işlem sonlandırılır.

5- Yalıtım Katamanın Korunması 

Bu aşama çok önemlidir çünkü ne kadar doğru bir uygulama yapmış olursanız olun eğer yalıtım katmını koruyamassanız her şeye boşa yapılmış olacaktır.

Bu amaçla yalıtım katmanı üzerine öncelikle naylon serilir ve üzerine keçe serilerek beton döküm işlemine geçilebilir. 

Peki naylon neden serilir ? 

Üzerine beton gelecek uygulamarda eğer siz betonu doğrudan yalıtım üzerine dökerseniz beton yalıtım katmana yapışacak ve altaki beton ile üsteki beton hareket ettiğinde yalıtım katmanı ne kadar esnek olursa olsun işlevini yitirecektir. Naylon serilerek yapılan uygulamalarda yalıtım katmanı ile beton arasına bir katman koyarak üsteki beton ile alttaki beton farklı çalıştığında yalıtım katmanının zarar görmesini engellemiş olursunuz.

 

Usta Kulübü